Muhteşem Yüzyıl
Teşhir-i İhtişam Sergisi

Türkiye’nin yanı sıra dünyanın 44 ülkesinde 200 milyona yakın kişinin ilgiyle izlediği, yayınlandığı dört sezon boyunca hikayesiyle olduğu kadar anlattığı dönemin kıyafetleri, mücevherleri ve mekanlarından yarattığı dünya ile de dikkatleri çeken Muhteşem Yüzyıl, ilgi çekici ve son teknoloji ile ziyaretçilerine eşsiz bir interaksiyon ve gerçekçilik sunan “Teşhiri İhtişam” isimli sergi ile tarih yolculuğunu sürdürüyor.

Planlama ve gerçekleştirme çalışmaları toplam 16 ay süren Muhteşem Yüzyıl Teşhir-i İhtişam Sergisi, 10 farklı imalat disiplininden toplam 4800 adam/gün emek harcanarak Aralık 2014’te tamamlandı. Dizinin geçtiği mekanlar, Maslak Uniq Müze’de 2400 m² alan üzerine 20 ana galeride yeniden sergi kurgusu ile tasarlandı. Dizinin büyüleyici atmosferini canlandırmak için 180 mum, 115 şamdan, 92 kandil ve 240 farklı özelikte LED ışık kaynağı kullanıldı; farklı cins ve desenlerde 3600 metre kumaş ile 180 özel tasarlanmış kostüm dikildi.

Serginin herkesi büyüleyen, 16 karakterin gerçek boy ve ağırlığındaki hiper-gerçekçi silikon heykelleri, Heykeltraş Murat Daşkın ve 12 kişilik ekibi tarafından yaklaşık 9 ayda tamamladı.

Sergide ziyaretçileri karşılayan ve etkileyici simülasyonuyla hafızalara kazınan tekne ise, dizide Alexandra’yı (Hürrem) İstanbul’a getiren tekne olarak Russell Crowe’ın başrolde oynadığı “Master and Commander” filmindeki ses ve görüntü teknolojisi ile sergiye uygulandı.